İLGİLİİÇERİKLER

Web Tasarım ve Dijital Pazarlama için

Kaynaklar-Araçlar-Uygulamalar

Web Tasarım Kaynakları Web tasarımı, WordPress ile ilgili internette binlerce kaynak mevcut. Bu kaynaklar içinde çok sık kullanıp deneyimlediğim araçları derli toplu bir şekilde paylaştım. Bu listeyi ara sıra yeni araçlarla güncelleyeceğim. Takipte kalın.

Web Tasarım Araçları

WordPress Tasarım Araçları

Website hazırlarken kullanılabilecek çevrimiçi eğitim setleri, açık kaynak kodları, temaları, eklentileri ve tüm website hizmetleri hakkında düzenli olarak burada tavsiyelerde bulunuyorum. Web tasarım ve WordPress uzmanları tarafından tavsiye edilen araçlar şöyle:

Website Platformları

SMF, Vbulletin ve phpBB forumları saymazsak ilk web sitelerini 2003-2004 yıllarında Front Page ve Joomla Mambo ile oluşturdum. 2008 yılında, 2005 yılından beri takip ettiğim WordPress’e geçtim. 2.3 versiyonu ile tanıştığım WordPress’e hayran oldum. O günden bugüne 13 yıldır her zaman tüm projelerimde WordPress alt yapısını kullandım. İnternet’te var olan web sitelerin %33’ten fazlası WordPress. Siz de kullanmaya başladığınız da çok sevecek ve WordPress’ten vazgeçemeyeceksiniz. Neden WordPress ile ilgili yazıları burdan okuyabilirsiniz.

Hosting – Sunucu Firmaları

A. Yabancı Hosting Firmaları

Bluehost: Özellikle WordPress hosting optimizasyonu çok iyidir. Tüm dünyada en çok kullanılan WordPress hosting firmasıdır. Performans ve fiyat açısından en uygun yabancı firmalardan biridir. Şimdi incele!
Godady: Tamamen Türkçe müşteri hizmetleri ve teknik destek sağlayan Godady domain konusunda dünyanın önde gelen firmalarındandır. Teknik desteği ve ödüllü müşteri hizmetleri yardım merkezi ile Godady her zaman tercih edilebilecek bir markadır.
Hostinger:2004’ten bu yana hizmet veren Hostinger 178 ülkedeki ortaklıklarıyla 29 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Türkçe teknik destek hizmeti bulunmaktadır.

B. Yerli Hosting Firmaları

Aşağıda en iyi türk hosting firmalarını listeledik. En iyi yerli hostingleri listelerken 2021 yılı hosting hız, fiyat, müşteri sayısı, performans ve teknik destek hizmetlerini göz önüne aldık.Bunların dışında WordPress hosting ile ilgili Not Defteri’ne yazdığımız içerikleri okuyabilirsiniz.

En iyi WordPress Alternatifleri

checkmark-1 Joomla: WordPress’e en büyük alternatiflerden biri. Türkiye’de çok ciddi bir kullanıcıya sahip içerik yönetim sistemi. Ücretsiz ve Türkçe alt yapıya sahip.

checkmark-1Drupal: Drupal özellikle son yıllarda WordPress ve Joomla karşısında güçlü bir rakip olarak görülmekte.
checkmark-1 Joomla: WordPress’e en büyük alternatiflerden biri. Türkiye’de çok ciddi bir kullanıcıya sahip içerik yönetim sistemi. Ücretsiz ve Türkçe alt yapıya sahip.
checkmark-1 Wix: Ücretli ve ücretsiz website kurmanıza olanak sağlayan sürükle bırak mantığı ile çalışan bir sistem.
checkmark-1 Squarespace: Wix ile aynı mantıkta çalışan yepyeni ve başarılı bir platform. Ücretli ve profesyonel özelliklere sahip.yönetim sistemi. Ücretsiz ve Türkçe alt yapıya sahip.
checkmark-1 Webly: Webly daha çok kurumsal website kurmanıza olanak sağlayan bir platform ve evet buda ücretli.
checkmark-1 Jimdo: Jimdo; Wix ve Webly gibi ücretsiz hazır web sitesi oluşturma altyapı hizmeti sunmaktadır. 2007 yılından beri faaliyetlerine devam etmektdir.

Kullandığımız Hosting Firmalarından Tavsiye ve Öneriler

checkmark-1Natro: Natro Türkiye’deki en eski ve en köklü hosting firmalarındandır. Her ne kadar performans sorunları olsa da sektörün eskilerindendir.

checkmark-1 Güzel Hosting: Bazı müşterilerimde kullandığım Güzel Hosting özellikle fiyat açısından oldukça avantajlı. Hız konusunda da netinternet altyapısını kullanmasına rağmen gayet başarılı.

checkmark-1 Veridyen: Bir çok projemi barındırdığım Veridyen.com özellikle WordPress performans açısından en iyi hostinglerden biri. İzmir menşeili firmayı gözü kapalı tercih edebilirsiniz.
checkmark-1 Turhost: 2005 yılından beri internette web sitesi barındırıyorum. Bu süre zarfında yaklaşık 25’e yakın hosting firmasıyla çalıştım. Kimisinde teknik destek sıkıntılı. Kimisinin altyapısı problemli. Bu sürede aktif kullanıp en fazla memmun kaldığım firma Turhost oldu. Altyapısı sağlam, kurumsal ve teknik destekleri harika. Fiyatları piyasanın bir tık üzerinde ancak bunu fazlasıyla hak ediyorlar.
checkmark-1 Cenuta: Yeni tanıştığım fiyat, performans ve teknik servis 3’lüsünü bir araya getirebilen nadir hosting firmalarından biri.

checkmark-1 Netinternet: Türkiye’deki en büyük veri merkezlerinden biri Netinternet’tir. Radore gibi daha çok enterprise, kurumsal hizmet vermektedir. Son kullanıcı tarafında müşteri hizmetleri de iyi çalışır.

 

Blog Web Tasarım Alt Yapıları

En iyi ücretli veya ücretsiz blog web tasarım altyapıları

fethiye-domain

checkmark-1 WordPress.org: En popüler blog altyapısıdır. Kullanıcılarına .wordpress.org altyapısı ile hizmet vermektedir.
checkmark-1Blogger: 1999’da kurulan Blogger 2003 yılında Google tarafından satın alınmıştır. Kullanıcılarına “.blogspot.com” uzantısıyla veya kendi kullanıcı adını kullanarak blog kurma altyapısı sunar. Dünyanın ilk blog servisidir.
checkmark-1Tumblr: 2007’de kurulan kendine has blog özelliklerine sahip Tumblr önce Yahoo ardından Verizone son olarak en büyük rakibi WordPress tarafından satın alınmıştır.
checkmark-1Medium:2012 yılında Twitter’ın kurucuları Evan Williams ve Biz Stone tarafından kurulmuş popüler blog altyapılarından biridir.
checkmark-1Ghost: Özellikle kurumsal bloglar tarafından tercih edilen yeni nesil bir bog platformudur. Apple, SkyNews, Buffer, OpenAI gibi şirketler bloglarında Ghost altyapısını kullanmaktadır.

Tema Marketleri

 •  Themeforest
 • Dünyanın en büyük tema pazaryeridir. Bünyesinde binlerce yazılım şirketi ve freelancer yazılımcı binlerce tema satmaktadır. Hemen markanıza veya işletmenize uygun tema satın alabilirsiniz.
 •  Mojomarketplace
 • Opencart, Joomla, WordPress, Drupal ve birçok CMS ‘in tema satış, kurulum ve giydirme hizmeti vermektedir..
 • Templatemonster
 • Themeforest’tan sonra en eski ve en büyük tema satış pazaryerlerinden biridir. Özellikle HTML ve Landingpage şablon çeşitleri dikkat çekmektedir.
 • Creativemarket
 • Ücretli ve ücretsiz popüler birçok WordPress Tema ve Pluginin bulunduğu site. Ayrıca WordPress ile ilgili çok detaylı kaynakları var.
 • Themeisle
 • Özellikle font, icon ve shopify temalarının olduğu geniş bir pazaryeri. Grafik tasarımcıları için binlerce dijital ürün var. Mutlaka incelemenizi öneririm. Aynı zamanda beğendiğiniz tasarımı yaptırabileceğiniz uzmanlar da var.
 • Studiopress
 • Studiopress, en iyi SEO ve hız optimizasyonuna sahip premium WordPress temalarınn satıldığı pazaryeri. Aynı zamanda WordPress ile iş ortaklığı var. Fiyatları yüksek ancak hizmet ve teknik destek oldukça iyi.
 • Elegantthemes
 • Elegantthemes; Divi, Extra Magazine vb. popüler temaların ve Monorch gibi çok kullanılan pluginlerin satıldığı pazaryeridir.
 • Theme-junkie
 • WordPress, Joomla ile ilgili birçok temanın bulunduğu pazaryeri.
 • Mythemeshop
 • WordPress, Joomla ile ilgili birçok temanın bulunduğu pazaryeri.
 • Athemes
 • WordPress, Joomla ile ilgili birçok temanın bulunduğu pazaryeri.
 • Themegrill
 • WordPress, Joomla ile ilgili birçok temanın bulunduğu pazaryeri.

Diğer Tools ve Araçlar

 •  Canva.com –  Web sitesi ve blog için fotoğraf düzenleme, sosyal medya görseli yaratma, sunum, şema, algoritma hazırlanması… vb bir çok grafik çalışmasını rahatça yapmak mümkün ve Türkçe kullanılabiliyor.

 Sendfox.comMailchimp gibi  e-posta pazarlama aracı. Aylık 5 bin aboneye 50 bin gönderim yapabiliyorsunuz.

 Mailchimp.com – Sitenize e-posta abonelik sistemi eklemenize yarayan araçtır. 5000 aboneye kadar ücretsiz kullanabilirsiniz.

 Pexels.com – Websiteniz yada blogunuz için ücretsiz stok görselleri bulmanıza yardımcı olur. Sitedeki tüm görseller ve stok videolar tamamen ücretsizdir.

Freelancer iş platformları

 • TeknoTR
  Türkiye genelinde WordPress hizmetleri veren dijital ajans. Eğer WordPress hakkında pek bir bilgiye sahip değilseniz, sizler için web sitenizi tüm detayları ile hazırlayıp sizlere teslim ediyorum.
 • Envato.com
  Themeforest.net’in de yapımcısı olan Envato’nun girişimi. Yurtdışından freelancer bulabileceğiniz bir site. Fiyatlar yüksek ayrıca anlaşabilecek düzeyde ingilizceniz olması lazım.
 • Freelancer.com
  Dünyanın en büyük freelancer sitesi. Web site, mobil uygulama, yazılım veya dijital bir işinizi burada ilan oluşturarak yaptırabilirsiniz. Size gelen teklifler içinden referanslarına bakarak en uygun olan freelancera işinizi yaptırtabilirsiniz.
 • Feverr.com
  3-4$ dan başlayan uygun fiyatlara grafik tasarım, logo tasarım, içerik işleri yaptırabileceğiniz en popüler freelancer iş sitesidir.
 • Upwork.com
  Eğer ingilizceniz iyi ise upwork üzerinde tecrübeli freelancerlardan iyi hizmetler alabilirsiniz.
 • Bionluk.com
  Web tasarımı, WordPress tasarım, Logo tasarım, içerik hazırlama, video prodüksiyon işleri.