İnternetin tarihsel gelişimi nasıl oldu

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #29957 Yanıtla
  Mustafa
  Ziyaretçi

  merhaba internetin ilk geliştirilme süreci nasıldı gelişimi nasıl oldu?

  #29958 Yanıtla
  Ahmet Akdel
  Anahtar yönetici

  Merhaba bu konuda internet nedir diye bir yazı yazmıştık oradan detaylı inceleyebilirsiniz. https://teknotr.com/internet-nedir/
  Ayrıca Medium’da Turan Sert’in internetin tarihi ile ilgili en kısa ve en net şekilde şöyle özetliyor:

  Internet dediğimiz aslına bakarsınız, farklı makinelerin birbirleri ile bir ağ içinde iletişimde olması. Fikir çok eski, teorik olarak 1920’lere dayanıyor. 1950’lerde ilk bilgisayarların kurulması ve bilgisayar biliminin ortaya çıkması ilk yapı temellerini oluşturuyor.
  Amerika Birleşik Devletleri’nde ordu ve hükümetin, üniversitelere verdiği destek sayesinde internetin gelişimi için araştırmalar yapılmaya başlıyor. Bu araştırmalar neticesinde, 1974 yılında TCP (Transmission Control Protocol) ve IP (Internet Protocol) geliştiriliyor. Sonrasında 1986 yılında üniversitelerdeki süper bilgisayarları birbirine bağlayan NSFNET projesi sayesinde DNS (Domain Name Service) ve TCP/IP (yukarıda bahsettiğimiz iki protokolün geliştirilmiş hali) standartları ortaya çıkıyor.

  Altyapı: Web 1, dediğimiz aslına bakarsanız tamamen altyapı çalışmalarından oluşuyor. Zira, internet bir mimari olarak üzerinden geçen büyük miktarda veriyi aktarmayı sağlıyor. Böyle büyük bir mimarinin oluşabilmesi için her detayın en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olması gerekiyor. Bu da ‘uzun vadeli’ bir bakışı sonucu olabiliyor. Eğer ticari kaygılarınız varsa, örneğin bir girişim sermayesinden yatırım aldıysanız, kapital sahipleri yatırımlarının ticari bir geri dönüşü olmasını, üstelik bunun olabildiğince hızlı bir şekilde gerçekleşmesini isterler. Son kullanıcı için sunulan ürünlerde bu yöntem başarılı olabilir ancak altyapı ürünleri için aynısı söylenemez. Zira, altyapı ağır işleyen bir mekanizmadır. Üzerine kurulan binlerce uygulama, altyapının uzunca bir süre aynı şekilde devam edeceği varsayımı ile hareket ederler. Bu nedenle, iyi planlama çok kritiktir. ‘Bunu iki gün önce böyle yapmıştım, şimdi değiştiriyorum’ diyemezsiniz.
  Üniversitelerin, hükümetten aldıkları hibe ve teşvik ile geliştirilen bu protokollerin en önemli özelliği ticari kaygıdan ziyade araştırma zihniyeti ile ortaya çıkmış olmaları.
  Açık kaynak ve ücretsiz: Yukarıda bahsettiğimiz temel nedenden dolayı, bu protokollerin hepsi lisans hakları kaldırılmış, açık kaynak olarak toplumun hizmetine sunulmuş yazılımlar. Bu sayededir ki, internete girerken herhangi bir lisans parası ödemiyoruz.

  Yazının tamamını burdan okuyabilirsiniz.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
Yanıtla: İnternetin tarihsel gelişimi nasıl oldu
Bilgileriniz: